آزمایشگاه عملیات واحد
دستگاه‌های موجود در این آزمایشگاه:
 
برج جذب و دفع آکنده شیشه‌ای
توضیحات
گازهایی که در فرآیندهای مختلف صنعتی تولید می‌شوند، اغلب یا به صورت مخلوط و یا شامل ناخالصی‌ها هستند. بنابراین قبل از استفاده از این گازها در فرآیندهای بعدی، باید ناخالصی‌ها را جدا کرد. این کار در برج جذب انجام می‌شود. جذب عملی است که در آن جزئی از فاز گاز به فاز مایعی که با آن در حال تماس است منتقل می‌گردد. در واقع عمل جذب انتقال جرم از فاز گاز به فاز مایع می‌باشد. اگر انتقال جرم در جهت عکس صورت گیرد، آن‌گاه عمل را دفع می‌نامند. با استفاده از این دستگاه می‎توان به بررسی قانون‎های انتقال جرم از طریق برج جذب و دفع پرداخت. 
 
استخراج مایع- مایع
توضیحات
اساس این روش، اختلاف حلالیت یک جزء در دو حلال غیر قابل حل در یکدیگر است. اگر دو حلال غیر قابل استخراج، مایع باشند، به این روش استخراج مایع - مایع گویند. استخراج مایع - مایع در آزمایشگاه‌های شیمی و مهندسی شیمی کاربرد دارد و معمولا در صنعت به عنوان قسمت کوچکی از کل فرآیند در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال برای جدا کردن ویتامین‌ها از محلول‌های آبی و یا ترکیب‌های آروماتیکی از نفت خام استفاده می‌شود. دستگاه حاضر به منظور آشنایی دانشجویان با هیدرودینامیک و محاسبات مربوط به راندمان جدا سازی مایع - مایع مورد استفاده قرار می‎گیرد. 
 
برج تقطیر سینی‌دار شیشه‌ای
توضیحات
تقطیر فرآیندی برای جداسازی ترکیبات یک محلول بر اساس تفاوت در فراریت آنها است. این جداسازی در برج تقطیر انجام می‌شود. برج تقطیر در صنعت و آزمایشگاه‌ها کاربرد دارد. مثلاً در مقیاس صنعتی برای جداسازی برش‌های نفتی بر اساس اختلاف نقطه جوش هیدروکربن‌های مختلف، استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه می‌توان آزمایش‌های زیر را انجام داد:
• بررسی عملکرد برج در حالت رفلاکس کامل
• بررسی عملکرد برج تحت دبی‌های مختلف ورودی خوراک
• بررسی عملکرد برج تحت نرخ حرارت داده شده به خوراک در ریبویلر
• بررسی اثر عملکرد کندانسور بر برج
 
خشک کننده افشانه‌ای
توضیحات
در Spray Dryer یا خشک‌کن پاششی، جامد مرطوب یا مایع حاوی ذرات توسط یک Nozzle معروف به اتمایزر به صورت ذراتی در آمده و به سمت پایین حرکت می‌کنند. هوای داغ هم در محفظه اصلی خشک‌کن جریان یافته و در حینی که قطره پایین می‌آید، تحت اثر همرفت هوای داغ، آن را خشک کرده و ذرات ته نشین می‌شود. اما مقداری از ذرات جامد به همراه هوای داغ باقی می‌مانند که به همین دلیل هوای داغ از محفظه اصلی به یک سیکلون هدایت شده تا باقی ذرات جامد نیز از هوای داغ جدا گردد.
 
تبخیرکننده دو مرحله
توضیحات
دستگاه تبخیرکننده‌ی دو مرحله‌ای به یکی از عملیات‌های مهم صنعتی یعنی عملیات تبخیر طی یک یا دو مرحله می‌پردازد، که عموماَ هدف آن تغلیظ محلول‌هاست.
توسط انرژی گرمایی حاصل از دیگ بخار، محلول آبی را به تبخیر واداشته و منجر به تغلیظ آن می‌شود. این فرآیند تبخیر که در فشارهای بالاتر از اتمسفر به وقوع می‌پیوندد، مرحله‌ی اول تبخیر را تشکیل می‌دهد. مرحله‌ی بعدی که در فشار اتمسفریک رخ می‌دهد، گرمای مورد نیاز برای تبخیر را از بخار حاصل از مرحله‌ی اول دریافت نموده و به جوش می‌آید..قابلیت‌های دستگاه به شرح زیر می‌باشد:
• آشنایی با عملیات تبخیر و اجزای تبخیرکننده‌ها
• بررسی عملیات تبخیر یک مرحله‌ای
• انجام آزمایش تبخیر دو مرحله‌ای در حالت Forward
• تعیین پارامترهای بازده و ظرفیت برای هر یک از حالات عملیات
تاریخ به روز رسانی:
1399/03/15
تعداد بازدید:
2785
درباره دانشگاه
ساختار دانشگاه
دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها
سامانه‌ها
راه‌های ارتباطی با دانشگاه اردکان آدرس: اردکان - بلوار آیت‌الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان    کدپستی: 95491-89518
تلفن: 33900000-035 فکس: 32248384-035         پست الکترونیک: info@ardakan.ac.ir
© کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال برای دانشگاه اردکان محفوظ می‌باشد.
Powered by DorsaPortal